What we spent on food for May 2015

What we spent on food for May 2015

My grocery budget for our family of 4 is $330 each month. This real food budget includes food, toiletries, household items as well as health & beauty products. It also includes EVERY meal, not just dinner. This post is our monthly budget accountability session, where we share what we spent on food for May 2015. You can read previous Counting Crumbs reports HERE.

—–

After spending a little too much in April, Mr. Crumbs and I had talked about our household expenses for the month of May and decided to make it a “lean” month if at all possible. We’ve done no spending challenges in the past, so this isn’t too out of the ordinary for us, especially when we’re trying to save a bit extra.

Practically speaking, it means no crazy splurges and keeping each other accountable for what we buy throughout the month. Talking about the budget isn’t exactly fun, but it “clears the air” so to speak and gets us working off the same page. Which is worth it in the end.

You’ll notice that there wasn’t any meat bought this month. After taking inventory of the freezer, I found a whole chicken, a package of ham and one rack of ribs. I also found a pound of fish and 3 hot dogs, lol! Together we decided to make that last us the month and postpone new meat purchases until June.

With that said, here’s what we spend on food for May 2015!

Savemart – $11.08

ground beef, 3.99

Italian sausage, 4.49

tortilla chips, 2.50

Our first stop of the month was made by Mr. Crumbs who left the house with a grocery list with 2 items… and he came home with 3. Figures!

We made a big batch of hearty  spaghetti sauce for Mr. Crumbs birthday, using up the ground beef and Italian sausage. Mr. Crumbs seemed to crave crunchy foods last month, as seen by the tortilla chips and additional snack items below.

Grocery Outlet – $34.42

5lb bread flour x3, 1.99

pretzels, 4.99

crackers, 1.99

cinnamon bagels, 1.99

3lb bananas x2, 1.99

organic peeled tomatoes x2, 1.29

salt, .79

organic diced tomatoes x2, 1.29

blue cheese wedge x2, 1.99

brie round, 2.99

feta chunk, 3.99

cilantro, .50

cherry tomatoes, 1.50

diced tomatoes w/chilies x3, .33

sq val whse r/s, 2.99

pita chips, 1.99

chamomile tea, 1.99

onion powder, .99

garlic powder, .99

oregano, .99

eggs, 1.99

1lb strawberries x2, 1.50

mango x2, .50

avocado, 1.99

After making a meal plan and shopping list, Grocery Outlet (my local scratch/dent store) is always my first stop to shop. The majority of items listed are pantry staples… flour, salt, spices, eggs, etc. But there are a few items I bought with a purpose.

We really enjoy cheese and crackers, so that’s why you see brie and blue cheese with the two types of crackers listed. I could have made my own crackers for less, but for some reason that thought didn’t occur to me while I was shopping! Mr. Crumbs requested pretzels, so I picked some up.

Feta cheese, blue cheese, tomatoes and strawberries for salads; cilantro, avocado and mango for tacos and snacking (respectively). Diced tomatoes were on my Costco shopping list, but I found a slightly different variety (with the chilis) for less here. I also picked up tea for my nightly routine.

Savemart – $19.06

chili verde salsa x2, 2

dry garbanzo beans, 1.50

ground ginger, 2

macaroni pasta, 1.29

shell pasta, 1.29

dry white beans, 1.50

buffalo sauce, 2.50

9oz organic greens x2, 2.50

My second and last stop for the “big” trip of the month. Chili verde salsa and garbanzo beans for tortilla soup and tacos, beans for white chicken chili and macaroni pasta for a new recipe coming in a couple weeks. Buffalo sauce to have on hand to vary a taco or salad night.

There was two containers of marked down greens too that I picked up. At this point in the month, the CSA box hadn’t started yet and we couldn’t go without any veggies. We used these greens in smoothies, salads and soup.

Worthy to note: I paid using the balances of two older gift cards to reduce my out of pocket!

Gizdich Ranch – $19.57

This is our favorite place to go strawberry picking and it was our first trip of the season. Strawberries are $1.75/lb for u-pick and we picked 6 buckets worth. I froze one cookie sheet full (tutorial, which yields about half gallon bag), dehydrated four trays (we have this dehydrator) and ate the rest for snacking and meals.

Savemart – $11.99

pretzels x2, 2.50

organic milk, 6.99

Another “quick run” by Mr. Crumbs with one item on the list… but he came home with three. Can anyone else relate to this?! Sheesh!

Savemart – $6.28

tortilla chips, 2

sour cream, 1.79

cream cheese, 1.50

limes x3, .33

Last minute items for taco night and tortilla soup, plus cream cheese for the bagels we bought earlier in the month. We ended up using the leftover cream cheese in a pasta dish similar to this one, subbing canned diced tomatoes instead of sauce.

The Farm – $107

My parents and grandparents gifted us a 2015 CSA membership last Christmas, but at the time the farm didn’t know it would have a longer season than 2014. We signed up for the additional 4 weeks up front and paid for it out of the grocery budget. I really like having a CSA  for a variety of reasons, but mostly because it’s more affordable than shopping the farmers market.

I’m sharing what comes in our CSA box every week as it comes in via Instagram. Be sure to follow me to see what surprises the box holds and our plans to use it up!

Week 1

Ingredients

  • 1 head romaine lettuce
  • 1 head red butter lettuce
  • 1 bunch red beets
  • 1 basket strawberries
  • 2 lemons
  • 1 bunch green onions
  • 3 heads broccoli
  • 1 bunch lacinato kale
  • 1 lb cluster tomatoes
  • 2 mangoes
  • 1 head garlic
  • 1 bunch broccoli
  • 6 yellow peaches
  • 1 bunch dill
  • 1 red onion
  • 2 baskets strawberries
  • 1 bunch rainbow chard
  • 1 red leaf lettuce
  • 1 bunch red radishes
  • 1 green butter lettuce
  • 3 lbs red potatoes
  • 1 cauliflower
  • 1 green cabbage
  • 3/4 lb brown mushrooms
  • 2 yellow onions
  • 1 bunch curly parsley
  • 3 baskets strawberries
  • 1 bunch red kale
  • 1 green leaf lettuce
  • 1 red butter lettuce
  • 2 lbs green grapes
  • 3lb bananas, 1.99
Read the whole recipe on Don't Waste the Crumbs